Pletení a háčkování zlepšuje zdraví

Svetr a čepka z příze Phildar
Svetr a čepice z příze Phildar

Milujete čas strávený s jehlicemi, háčkem a klubíčky v ruce? Věřte, že děláte pro své zdraví velmi prospěšnou aktivitu, která má celou řadu zdravotních benefitů. Při pletení se totiž vyplavuje hormon štěstí dopamin. Pletení a háčkování brání vzniku a projevu depresí, úzkosti, odvádí pozornost od chronické bolesti a je pomocnou metodou kupříkladu při léčbě dívek a žen trpících anorexií. Proces pletení a háčkování velmi uvolňuje psychiku. Pozitivní mentální dopady tvoření využívá dnes řada zdravotnických zařízení a organizací – například australská společnost Neural Knitworks. Pletení propadla řada celebrit, mezi jiným i Russel Crow, který jím léčí své hněvivé záchvaty.

Podle Huffington Postu také pletení oddaluje nástup demence. Zjištění publikovala organizace Knit for Peace (Pletení pro mír), která ve Velké Británii sdružuje asi 15 tisíc lidí, kteří koníčkem pomáhají potřebným.

Pletení a háčkování vyžaduje soustředění, paměť a pozornost, ukázněnou práci prstů a rukou. Při pletení vám myšlenky mohou pochodovat hlavou v jakémsi klidném průvodu, bez velkého vzrušení a vznětů. Soustředění na práci nebrání úvahám, ale tlumí vášně.

Vědci z Harvardu v roce 2007 například zjistili, že pletení spouští přirozený relaxační mechanismus v těle a snižuje srdeční tep v průměru o 11 úderů za minutu. A díky tomu se snižuje i krevní tlak.

Další studie ukázaly, že pletení zvyšuje spokojenost se životem. Navíc vám pod rukama vzniká něco pěkného a užitečného, co můžete někomu darovat. Tvůrčí podíl této činnosti přináší velké uspokojení.

Proto milé pletařky a milovnice háčkování, nestyďte se a pochlubte se svými výrobky, zkušenostmi a radostmi z pletení a háčkování na facebookové skupině https://www.facebook.com/groups/propleteni.cz/ Pozitivními reakcemi ostatních pletařek si jistě zlepšíte náladu:)

© Napsáno pro blog.svetprize.cz  

Šárka Tichavská