Pleteme město

Pletené sochy letos na jaře a v létě zdobily prostranství před Národním divadlem v Praze. Pokud jste měli cestu kolem Náměstí Václava Havla, mohli jste si všimnout některé z instalovaných soch. Ty byly upleteny a uháčkovány z pletacích přízí a přeneseny na sochu Znovuzrození hned naproti oken Národního divadla. Pletené sochy přesvědčivě připomínaly Marly Monroe, Adéle od Gustava Klimta, kterou pak vystřídala Frida Khalo.

Autorkou originálních pletených soch je česká scénografka a kostýmní výtvarnice Eva Bláhová z Uherského Hradiště. Umělkyni se podařilo nejen zkrášlit šedivé náměstí, zároveň si získala pozornost a zájem o tzv. urban knitting nebo yarn bombing. Jedná se o městské pletení, to je známé a běžné v zahraničí, kde si získalo nemalou oblibu. Představuje originální způsob zpestření nevzhledných nebo jinak šedivých sloupů, schodů, zábradlí a jiných míst v městských aglomeracích. Snaží se tak pomocí barevných přízí vdechnout nový život a půvab nevzhledným zákoutím nebo zkrášlit jinak nevyužitá místa.

Evě Bláhové se díky pleteným sochám podařilo mimo jiné také zpropagovat projekt Pleteme město. Jedná se o svého druhu v Čechách unikátní projekt, který podpořilo město Uherské Hradiště. Do akce se zapojili nejen studenti Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti, ale také široká veřejnost, které nejsou lhostejná nevyužitá městská zákoutí. Dobrovolníci a milovníci pletení od května po celé léto 2019 mohli plést v kavárnách, knihovnách, kině a na jiných prostranstvích, aby se spolupodíleli na nevšedním projektu, který si kladl za cíl společnými silami zkrášlit město Uherské Hradiště. Dobrovolníci směli nosit vlnu, přízi a staré nepotřebné pleteniny, které odevzdávali je v Informačním centru pro mládež Uherské Hradiště, v ZUŠ a SUPŠ Uherské Hradiště a v Kině Hvězda. Vyřazené kousky oblečení budou následně zrecyklovány, tj. využity pro oživení šedivých a nevyužitých prostranství města Uherské Hradiště.

Celá akce vyvrcholila 6. 10. 2019 slavnostní vernisáží spojenou s procházkou a happeningem veřejnosti, studentů, absolventů a profesorů SUPŠ. Ulice města ozdobila pletená umělecká díla a v centru města byly odhaleny objekty, na jejichž tvorbě se po dobu několika měsíců podílela veřejnost. Pletené umění instalované v ulicích Uherského Hradiště bude zdobit město až do jara 2020.

© Napsáno pro blog.svetprize.cz

Šárka Tichavská