Z jaké příze plést a háčkovat oblečení

Růžové, žluté a modré klubíčko pletací příze s jehlicemi.

Výběr správné příze je pro každý projekt jednou z nejdůležitějších věcí. Než začnete vybírat příze ať už v kamenných obchodech nebo dáte přednost klubíčkům na e-shopu, promyslete si, k jakému účelu bude váš výrobek sloužit. Protože každý materiál má jiné přirozené vlastnosti, vybírejte vždy s ohledem na složení a v případě oděvů na zimu také dle tloušťky vlákna. Abyste byly s výsledky práce co nejvíce spokojené, sepsala jsem pár doporučení a tipů, které vám doufám usnadní tolik zásadní rozhodování. A věřím, že pak budete mít radost výrobku, který bude nejen hezky vypadat, ale také splní svůj účel.

Příze na léto:

Letní oděvy by měly být z přírodního vlákna, jako je bavlna, protože dovede sát pot a je příjemná na pokožce. Dobrou volbou jsou příze Candy Stenli z jemné 100% bavlny, které zároveň tvoří barevné pruhy, takže vaše šaty, šátky, halenky budou zároveň krásně efektní.

Máte ráda hebounké oblečení? Vyzkoušejte mercerovanou bavlnu. Mercerace je proces, při kterém dochází ke zušlechtění vlákna bavlny ve speciálních lázních. Vlákno pak dosahuje vysokého lesku, je odolnější vůči světlu a mikroorganismům. Vzhledově připomíná satén. Jedná se o přízi Catania Schachenmayr, která se vyrábí v široké škále krásných barev.

Pokud má oděv přijít do styku s velmi citlivou pokožkou nebo pokožkou miminek a dětí, ideální je příze s certifikací Oeko-Tex® Standard 100 Product Class 1, která zaručuje, že se jedná o nejvyšší kvalitu na trhu. Takto vysoké požadavky splňuje na naše e-shopu právě již zmiňovaná příze Catania Schachenmayr.

Pro ty z vás, které jste ohleduplné k životnímu prostředí, preferujete ve svém šatníku oděvy z recyklované bavlny nebo preferujete např. slow fashion módu, Eco love Stenli je zajímavou volbou.

Chcete být originální a pořídit si třeba dražší přízi? Vyzkoušejte přízi Rainbow od francouzského tradičního výrobce Phildar a zkuste vyrobit třeba elegantní blůzu nebo šmrncovní vestičku.

Příze na zimu a pro zimomřivky:

Kdy jindy, než v zimě potřebujeme udržovat stálou tělesnou teplotu ať už z důvodu nízkých teplot, tak i kvůli rychlým přechodům ze zimy do tepla. Proto vybírejte raději klubíčka z přírodních materiálů jako je vlna, alpaka či merino. Výhodou vlny je, že má termoregulační vlastnosti, takže ji lze nosit prakticky celoročně. Můžete plést ze 100% merino vlny Lana Stenli. Nebo alespoň z přízí s vyšším podílem vlny.

Rozhodující je také síla vlákna, která má vliv na hřejivost. Klubíčka se silnějším vláknem a kratší délkou návinu (ca do 120 m na 100 g) jsou ideální pro chladné zimní dny. Vedle toho klubíčka s delším návinem (nad 120 m na 100 g klubíčku), se skvěle hodí do mírnější zimy. Mezi tlusté příze patří Rapido Phildar v příjemných moderních barvách. A již zmiňovaná 100% merino vlna Lana Stenli.

Na omak velmi příjemná je Merino Gold Stenli s vysokým podílem merina. Merino je jemnější, než klasická vlna a pozor je také poddajnější, takže svetříky z ní budou spíš volnější. Hebounká je také příze Lambswool Phildar, která obsahuje vlnu z prvního stříhání jehňátek. A za zmínku stojí i Irlandais Phildar. I ona je v široké škále krásných barev. Ideální je pro pletení vzorů, pro tyto účely jinak navinuté vlákno.

Důležitou kapitolou je samotná údržba vlny. Zejména 100% vlna vyžaduje šetrné čištění. Často se opomíjí, že má samočistící efekt, tzn. že ji stačí vyvětrat a jemně proklepat. Při viditelném znečištění ji lze vyprat ve vlažné vodě 30°C s trochou lanolínu, aby si zachovala své termoregulační a další skvělé vlastnosti. Pozor nepoužívejte na ni aviváž a nedoporučuje se ždímání. Sušení raději ve vodorovné poloze.

Vedle toho příze směsové s obsahem vlny mají jak výborné vlastnosti, tak je lze celkem dobře udržovat a tím bez obav prát. Pokud budete dbát doporučení výrobce uvedené na adjustačním štítku, nic by se výrobkům z nich nemělo stát.

Příze na celoroční nošení:

Akryly, polyestery a další syntetika bývají nejen snadné na údržbu, jsou taky cenově dostupnější. Mohou je nosit alergici, kteří nesnesou zvířecí srst. A kromě toho příze z akrylu nebo jiných syntetik mívá široké využití. Obliba akrylu v našich končinách je zapřičiněna také nízkou pořizovací cenou. Proto raději vybírejte z kvalitně zpracovaných akrylů, než těch nejlevnějších např. od trhovců, které v rukou doslova vržou.

Akrylové příze většinou vynikají širokou škálou úžasných barviček. Patří sem i Bravo Schachenmayr. Polyesterové příze jsou neskutečně lehounké a díky silnému vláknu a dlouhému návinu Velour Phildar mají nezvykle nízkou spotřebu! Osobně bych z akrylu volila vyrábět na místo oděvů raději hračky nebo doplňky do bytu. Vše je ale otázkou preferencí.

Snad jsem vám alespoň trochu pomohla zorientovat se ve světě přízí a pokud si s výběrem správné příze nevíte rady, napište na info@svetprize.cz a něco vymyslíme 🙂

© Napsáno pro blog.svetprize.cz

Šárka Tichavská