Správná péče o pleteniny z vlny

Výrobky z vlny jako nové
Tipy a triky na údržbu výrobků z vlny

Pletené oděvy a doplňky z vlny nás udržují v příjemném teple, zejména v chladných dnech. Správná péče je nezbytná pro to, aby výrobky zůstávaly měkké a dobře tvarované po dlouhou dobu. V tomto článku se dozvíte, jak můžete správně prát a sušit pleteniny z vlny, jak ošetřit skvrny a nejlépe skladovat vlněné oblečení.

Jak prát pleteniny z vlny

Ideálně perte v mycím cyklu vlny s jemným čisticím prostředkem obsahujícím lanolin. Před vložením do pračky otočte prádlo naruby, podobně i hrubší struktury a volně pletené předměty, jakož i designovější kousky s flitry a perlami. Pokud máte sáček na prádlo, vložte pleteniny z vlny do něj. Příze ze 100% vlny nemají rády vysoké teploty. Myslete na to, že při vysoké teplotě vlna plstnatí, proto postačí prát na 30°C. Nepoužívejte aviváž! Vyhněte se také nadměrnému odstředění.

Prát můžete samozřejmě také ručně v lavoru. Vzhledem k tomu, že struktura vlněného vlákna je šupinatá, nečistoty se udržují na povrchu vlákna a dají se proto snadno odstranit. Není nutné intenzivní manuální praní, ale jen lehounké a jemné mnutí v rukou. Nečistoty by měly jednoduše pustit samy. Po té rozhodně neždímejte, aby se pletenina zbytečně nedeformovala. Raději vložte do pračky na malou intenzitu odstředění.

Jak vysušit vlněné pleteniny

Prádlo rozložte a za mokra jemně roztáhněte do svého obvyklého tvaru. Je to důležité zejména u oděvů s obsahem viskózy nebo vlny, tzn. jemně táhnout podél bočních a ramenních švů do požadovaného tvaru. Také rukávy vytáhněte, protože se s největší pravděpodobností zmenší. Obecně platí, že nejlépe je položit prádlo do vodorovné polohy. Nenechávejte rukávy viset dolů .

Jak zachránit pletený svetr, pokud se praním zmenšil

Když je svetr vlhký, vytáhněte jej trochu pevněji. Nebojte se, neroztrhne se. Pokud má svetr vysoké procento vlny a při jeho tahu uslyšíte praskání, je to jisté znamení, že šupinatá struktura vlněných vláken se spojila. Můžete jej prodloužit jen o několik centimetrů na délku nebo také zkusit nechat svetr uschnout na ramínku. Ujistěte se, že ramenní švy jsou přesně na horní straně ramínka, jinak se ve struktuře vedle švu vytvoří hrboly, které po uschnutí nezmizí. Pokud je to možné, použijte širší ramínko. Nakonec žehlete na příliš vysokou teplotu za použití páry. Svetr žehlete zleva a protáhněte jej podélně.

Jak na pletenině ošetřit skvrny (tuk / víno / omáčka)

Běžné skvrny lze obvykle odstranit praním, jak je popsáno výše.

Jaký je nejlepší způsob skladování

Nejlépe skladujte pleteniny z vlny mimo přímé sluneční světlo. Nemějte je příliš zmačkané, ani je neskladujte vespod vysoké hromady oděvů ve skříni.

Jak rozpoznat vysoce kvalitní přízi

Merino vlna, jehněčí vlna nebo kašmír, má vyšší kvalitu než normální vlna. Obecně platí, že čím vyšší je obsah přírodních vláken, tím lepší. Při oblékání čepice na hlavu vlasy nebudou létat, ani neuslyšíte žádné praskání, takže nedochází k statickému náboji. K tomu obvykle dochází, když je v pletené tkanině vysoký podíl polyesteru nebo polyamidu.

Důležité: Tvorba žmolků není nutně známkou nízké kvality, dokonce i velmi kvalitní vlněné příze musí být občas ošetřeny žiletkou.

© Napsáno pro blog.svetprize.cz

Šárka Tichavská