Proč a jak uplést zkušební čtverec

Zkušební vzorek na pletení

Pletení zkušebního vzoru zabere jen asi půl hodiny času, ale ušetří vám spoustu času. Plete se před každým novým projektem proto, abyste si mohly vypočítat počet ok, která budete nahazovat na jehlici. A pak taky počet řad, které budete muset uplést. Výroba čtverce je snadná a předejdete tím nechtěnému párání.

Když nechci plést zkušební čtverec

Někteří výrobci přízí uvádějí na adjustačním pásce počet ok a řádků na zkušebním vzorku 10 x 10 cm. Tyto údaje naleznete většinou u výrobců zahraničních přízí, např. Schachenmayr nebo Phildar. Lze se toho držet za předpokladu, že budete plést žerzejový vzor. Chcete-li mít jistotu, raději upleťte vlastní zkušební čtverec. Přece jen každá z nás utahuje trochu jinak.

Postup pro zhotovení

Vezměte přízi, ze které budete chtít plést svůj projekt a s doporučenými jehlicemi nahoďte ca 25 – 30 ok (platí pro středně silnou přízi), tlusté příze stačí ca 20 ok a příze slabé 35 ok. První 3 řady pleťte hladce(z rubu i lícu), to proto, aby se vzorek odzdola neroloval. Další řady budou mít na obou okrajích – 4 oka hladce na licní i rubové straně, opět proto, aby se vzorek nezačal po stranách rolovat. Uprostřed pleťte vzorek, kterým budete plést svůj projekt. Pleťte tolik řad, až vytvoříte čtverec. Měl by mít velikost ca 10 – 15 cm na výšku a šířku. Následně ukončete.

Hotový vzorek trochu protáhněte do šířky i délky a ideálně vyperte. Každá příze totiž po vyprání malinko změní velkost, buď se povytáhne nebo trochu srazí. Po uschnutí vzorku vezměte do ruky pravítko nebo krejčovský metr a spočítejte počet ok a řad, která se vejdou do 10 cm. Změřte, kolik by měl mít výrobek šířku, vydělte 10 a pak vynásobte počtem ok, která se vejdou do 10 cm. Výsledkem bude počet ok pro nahození. To samé opakujte u počtu řad.

Díky zkušebnímu čtverci také zjistíte, jak bude zvolený vzor vypadat a jak se vám bude vzorek se zvolenou přízí plést.

Příklad:

1. Obvod hlavy pro čepici je 80 cm.

2. Počet ok v řadě zkušebního čtverce je 12 ok na 10 cm.

3. 80 : 10 = 8.

4. 8 x 12 = 96 ok.

Získáte tak počet ok, která máte nahodit na jehlici:-)

© Napsáno pro blog.svetprize.cz

Šárka Tichavská