Světový den pletení na veřejnosti

Světový den pletení logo

Světový den pletení na veřejnosti se letos uskutečnil 8. 6. V České republice víme o 4 oficiálních místech: v Brně, Uherském Hradišti a 2 v Praze, zveřejněných na webových stránkách kipday.com. Pletařky se scházely také v parcích, kavárnách, soukromých zahradách, aj.., jak se následně podělily o své zkušenosti a zážitky ve skupinách na sociálních sítích. Jedním z míst, které jsem měla osobně příležitost navštívit byly prostory Dílny v Ústřední knihovně v Praze. Společné setkání žen se neslo na vlně pohody, povídání, ukazování vlastních projektů a předávání nabytých zkušeností a v neposlední řadě se společně pletlo i háčkovalo. A jelikož se toto setkání všem líbilo, účastnice projevily zájem scházet se v prostorách knihovny častěji, než jednou do roka. Vstřícné knihovnice přislíbily, že se akci pokusí opakovat pravidelně. Proto pokud byste se rády v budoucnu také zúčastnily společného pletení nebo háčkování, sledujte akce knihovny nebo zkuste oslovit knihovnu ve vašem okolí, možná budou rádi za tip. A kdo ví, možná že se budete scházet i ve vašem městě nebo vesnici a třeba bude mít také nemalou pozitivní odezvu:)

Jak vznikl světový den pletení

Světový den pletení na veřejnosti WWKNIPDAY byl zahájen v roce 2005. Iniciátorkou svého druhu jedinečné akce se stala Danielle Landes. Danielle přemýšlela o tom, že ženy pletly pouze doma o samotě a neměly příležitost poznat ostatní pletařky ve svém okolí. Neznaly dokonce ani své sousedky, které uměly plést. Danielle přišla na způsob, jak přimět pletařky, aby alespoň jeden den v roce vyšly ven ze svých domovů a osobně se potkaly. A tak vznikla unikátní a dosud největší pletařská událost na světě WWKNIPDAY. V tento den navštěvují pletařky po celém světě parky a jiná veřejná prostranství, aby tváří v tvář sdílely své zážitky s pletením a předávaly si zkušenosti. Danielle díky svému skvělému nápadu zažehla plamínek zájmu o osobní setkávání. WWKNIPDAY si tak získalo během několika málo let spoustu příznivců, jak dokazuje rostoucí počet akcí uskutečněný po celém světě. V roce 2005 vzniklo asi 25 místních akcí. O rok později se jednalo o 70 akcí a v roce 2007 téměř 200. V roce 2008 se uskutečnilo 800 akcí. V průběhu let se konaly např. v Austrálii, Číně, Anglii, Finsku, Francii, Irsku, Norsku, Jižní Africe, Švédsku, Spojených státech a v mnoha dalších zemích.

Jak se zapojit do Světového dne pletení

Druhá sobota v červnu každého roku je již tradičně malou oslavou pletení. Zúčastnit se příjemné akce mohou všichni kdo mají rádi pletení a chtějí se o svou radost podělit s ostatními. Stačí přijít na předem domluvené místo a přinést s sebou pletací přízi s jehlicemi nebo háčkem. Nezapomeňte se podívat na přehled míst konání akce. Vyhledejte nejbližší místo ve vašem okolí a čas konání. Pak už jen stačí v den D přijít na místo určení, přisednout k ostatním, tvořit a povídat si.

Pokud se WWKNIPDAY nenachází v blízkosti vašeho domova, nevadí. Můžete vymyslet a navrhnout místo setkání. Registrace jsou otevřeny 3 měsíce před začátkem akce. Pro případné dotazy lze zkontaktovat Astrid Selling z Copenhagen, která od roku 2011 akci organizuje.

© Napsáno pro blog.svetprize.cz

Šárka Tichavská