Historie háčkování

Co říkají badatelé o historii háčkování

Háčkování – příjemný a pohodový koníček, který i v 21. století těší a naplňuje lidi z různých koutů světa. A právě v tomto článku chci poodhalit, jak vzniklo toto úžasné řemeslo, po jehož původu jsem začala před nedávnem pátrat. A věřte nebo ne, že jsem na této téměř badatelské cestě objevila několik pozoruhodností, o kterých jsem se rozhodla se s vámi podělit v článku a představit vám ty nejzajímavější střípky o háčkování v minulosti.

O tom, kde se objevily a odkud pocházejí první háčkované předměty, panují mezi badateli spíš dohady. A to z toho důvodu, že je na rozdíl od ostatních ručních prací jako je pletení, vyšívání a tkaní, chybí archeologické nálezy a zmínky v písemných pramenech i obrazová znázornění. Dosud tak nemáme přesvědčivé důkazy o tom, jak staré může být umění háčkování nebo odkud vyšlo.

Původ háčkování

Spisovatelka a badatelka, Lis Paludan z Dánska při hledání původu háčkování uvádí tři zajímavé teorie. První: Háčkování pocházelo z Arábie, rozšířilo se na východ do Tibetu a na západ do Španělska, odkud vedlo arabské obchodní cesty do dalších středomořských zemí. Za druhé: Nejčasnější důkazy o háčkování pocházejí z Jižní Ameriky, kde prý primitivní kmen použil háčkované ozdoby v kultovních obřadech. Za třetí: V Číně byly známy první příklady trojrozměrných háčkovaných panenek.

Velké množství zdrojů uvádí že háčkování bylo známo v 16. století v Itálii pod názvem „jeptiška“ nebo „krajka jeptišky“. Sestry v té době háčkovaly krajky pro církevní textilie, “jak říká Lis Paludan. Její výzkum odhalil příklady krajkové výroby a jakési krajkové pásky, z nichž mnohé byly zachovány.

Tamburské vyšívání

Výzkum naznačuje, že háčkování se pravděpodobně vyvinulo nejvíce přímo z čínského vyšívání, což je velmi starověká forma výšivek známých v Turecku, Indii, Persii a severní Africe, která zasáhla Evropu v 17. století a byla označována jako „tambouring“ z francouzského „tambour“ nebo buben. Háček, tak jako ho známe dnes, se tehdy ještě nepoužíval. V této technice je textura napnutá na rámu. Pracovní nit je držena pod látkou. Jehla s háčkem je vložena směrem dolů a smyčka pracovního vlákna je protažena látkou. Když je smyčka stále na háčku, háček se potom zasune o něco dále a další smyčka pracovního vlákna se natáhne a provede první smyčkou, aby vytvořila řetězový steh. Tamburské háčky byly stejně tenké jako šicí jehly, takže práce musela být provedena velmi jemným háčkem. Na konci 18. století se tambour vyvinul v to, co Francouzi nazvali „háčkování ve vzduchu“, když byla látka pozadí odstraněna a steh pracoval sám.

Matka moderního háčkování

Eleonore Riego de la Branchardiere

Háčkování si získalo obrovskou podporu ve století 18. a 19. Nepřehlédnutelnou osobností se stala Eleonore Riego de la Branchardiere, která byla známá díky své schopnosti vytvářet krajkové a paličkované krajky a proměňovat je v háčkované vzory. Vydala mnoho vzorníků, aby miliony žen mohly začít kopírovat její návrhy. Svou první knihu s názvem „Pletení, háčkování a síťování“ vydala v roce 1846, kdy ji bylo pouhých 18 let. Její kniha představovala revoluce ve světě háčkování a ovlivnila módu viktoriánské éry. Ženy chtěly nosit vlastní domácí krajku na základě jejích návrhů.

Elenora měla irské kořeny po matce a francouzské po otci. Ve své knize poprvé zveřejnila irské háčkovací vzory. Irské ženy byly schopny použít její vzory k vytvoření poptávané módy pro dámy v Anglii, a to se ukázalo jako spolehlivý zdroj příjmů pro mnoho irských rodin během velkého hladomoru v Irsku, který začal v roce 1845 a skončil v roce 1852.

V průběhu svého života vydala Branchardière celkem 72 knih. Její krajka byla krásná a odolná a během viktoriánské éry se stala nesmírně populární. Na Ravelry si lze prohlédnout ukázky jejich krajek. Knihy na toto téma z ní udělaly „matku moderního háčkování“. V roce 1851 vystoupila na Velké výstavě a získala medaili za vynikající napodobení španělské krajky.

Irská krajka

Od počátku 19. Století se háčkování krajek věnovaly také  irské jeptišky. Motivy, které používaly v háčkování měly napodobit motivy nalezené v benátských krajkách (a naučily tuto dovednost dívky a ženy v celém Irsku. Výsledný výrobek byl nabízen jako cenově dostupná alternativa k drahé, ale velmi žádané benátské krajce a prodával se v celé Evropě a Severní Americe. Irská krajka, se často používala jako ozdoba oděvu nebo módních doplňků jako šály, peněženky, límečky, rukavičky.

Irská háčkovaná krajka
Irská krajka

Irské háčkování je pozoruhodné svým využitím trojrozměrných motivů v podobě malých květinových nebo geometrických motivů, které se obvykle háčkují samostatně a poté se přikládají na háčkovaný předmět. 

Háčkování 20. století

Háčkování bylo populární během 19. století a mnoho žen ho jistě praktikovalo jako milovaný koníček, zůstalo ve sféře zájmu pevně až do konce šedesátých let. V reakci na vysoce syntetický módní šatník v polovině 60. let mnoho žen projevilo zájem o nošení pletených a háčkovaných oděvů z přírodních vláken. V průběhu let 20. století se háčkování setkalo jak s dobou slávy, tak s  časy totálního nezájmu. V současnosti jsou háčkování i pletení opět na vrcholu zájmu a opět patří k velmi oblíbeným a vyhledávaným ručním pracím.  

Háčkování je tak často označováno jako umělecké řemeslo, které na rozdíl od pletení nebylo nikdy mechanizováno.

© Napsáno pro blog svetprize.cz

Šárka Tichavská