Bavlnu si zamilovali lidé po celém světě. Je to velmi příjemný materiál na nošení nejen během horkých dní. Je hypoalergenní, pevný a odolný. Snadno se udržuje, vyperete ho bez problémů ve své pračce a v neposlední řadě se s ním dobře háčkuje nebo plete. Kromě klasicky zpracované bavlny, se můžeme na trhu setkat s mercerovanou bavlnou. Co si pod tímto pojmem představit a jaké vlastnosti merceraná bavlna skrývá, se dočtete v tomto článku.
CO JE MERCEROVANÁ BAVLNA?
Mercerace je způsob zušlechtění bavlněné příze, tkanin a pletenin. Během tohoto procesu je bavlna ponořena do koncentrovaného louhu sodného. Vlákna nabobtnají a jejich ledvinovitý průřez se změní na kruhový. Délka vlákna se zmenší až o 25 %.
Následkem těchto změn mají mercerované výrobky vyšší pevnost a afinitu k barvivům, lesk podobný hedvábí a příjemnější omak.
Jedná se o proces, který vyvinul v polovině 19. století britský chemik John Mercer. Výsledek příjemně překvapil a jeho patent se využívá v rámci módy dodnes.
PROČ JE MERCEROVANÁ BAVLNA LEPŠÍ?
Tajemství je v tom, že většinu vlastností, která bavlna má, dokáže mercerace povznést na ještě mnohem vyšší úroveň. Taková bavlna je na dotyk ještě měkčí, lépe pohlcuje vlhkost a je příjemnější na nošení.
Výrobky z ní i po mnoha praních neblednou, protože barva je po merceraci lépe navázaná na vlákno. Bavlna díky tomu nabývá na pevnosti a odolnosti vůči světlu, povětrnosti a mikroorganismům. Méně se krčí, během praní nežmolkovaní a téměř se nesráží, takže mnohem lépe drží tvar. Naproti tomu může být nevýhodou, že mercerovaná bavlna ztrácí na pružnosti.
Příkladem takto zušlechtěné příze je na našem e-shopu bavlněná příze Catania od výrobce Schachenmayr. Jedná se o všestrannou klasiku. Ať už jde o výrobu amigurumis, oblečení nebo doplňků Catania je certifikována podle normy OEKO-TEX Standard I00 třídy I a je vhodná pro výrobu hraček (testováno podle EN 71-3).
© Napsáno pro blog svetprize.cz